Tercih Sorgulama

Üniversite taban puanları düşecek mi 2018?Hatırlayacağınız üzere, 2017 ÖSYS'yi geçen yıllardan farklı kılan değişiklikler var. Neler bu değişiklikler?

2018 YGS LYS Üniversite Puanları Düşer mi? Taban Puanlar Baraj Düşecek mi?

İlki YGS baraj puanının 150'ye çıkması. YÖK'ün yükseköğretimde kaliteyi artırmak amacıyla aldığı bu karar özellikle YGS puanı ile önlisans programı tercih edecekleri etkileyecek. 2'nci önemli değişiklik, bir mesleğe dönük liselerin mezunlarına verilen ek puan katsayısının kaldırılması. 3'üncü değişiklik, bazı programların puan türünün değişmesi (örnek: Siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler, gazetecilik, halkla ilişkiler). Bu değişiklik özellikle tercih döneminde adayları biraz zorlayacak.

Kanımca, 2016 ÖSYS'nin en büyük sürprizi YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'ın açıkladığı YÖK Program Atlası ve Net Sihirbazı olacak. O basın toplantısında bulunamadım. Ancak Yekta Hoca'nın o konuşma metni elime geçtikten sonra merakla yokatlas.yok.gov.tr adresinden ulaştım. Site tam anlamı ile yükseköğretim sistemimizin tomografisi niteliğinde.

Siteyi ve adayların bu kaynaktan nasıl faydalanacağını, yükseköğretimde yıllardır nitelikli veri madenciliği çalışmalarına imza atan öğrencim ve değerli dostum Burak Kılanç ile masaya yatırdık. İlk tespitimiz; YÖK Başkanı Saraç'ın o konuşmasının satır aralarında dikkat çeken önemli mesajlar var. Anlaşılan YÖK artık veri ve bilgileri cesaretle kamuoyu ile paylaşan, tüm ilgili taraflara fayda sağlayan, gençleri kucaklayan bir hüviyete kavuşacak.

YÖK Program Atlası'nda, YÖK ve ÖSYS verileri için üniversite ya da program ismini seçiyorsunuz. O program ile ilgili tüm detaylar önünüze bir akordeon yapısında geliyor. Taban-tavan puanlar, başarı sıraları, yerleşenlerin geldiği bölgeler, iller, liseler, lise alanları, cinsiyet dağılımı, tercih eğilimleri, son kişinin profili, akademisyen sayıları, Erasmus ile gidip/ gelenler, yatay geçişle ayrılanlar/ gelenler ve daha pek çok bilgi. Önlisans programlarında sınavsız geçiş ve YGS kontenjanlarına yerleşen dağılımı dikkat çekici. Bir diğer değerli bilgi, 2014'te üniversiteye yerleşip 2015'te puanı kırıldığı halde yerleşenlerin sayısı olacak.

YGS-LYS Net Sihirbazı indir

YÖK Program Atlası (Lisans-Önlisans) İndir

YÖK YGS LYS başarı sırası sihirbazı indir

Konular