Tercih Sorgulama

2018 ÖSYM Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?Yükseköğretime sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylar ile Mart 2018 tarihinde yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS 2018) ve Haziran 2018 tarihlerinde yapılan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS 2018) sonuçlarına göre, adaylardan alınan tercihler doğrultusunda, 2018-ÖSYS yükseköğretim programlarına merkezî yerleştirme işlemleri tamamlandığı anda tercihsorgulama.com üzerinden ulaşabileceksiniz.ÖSYM 2018 Yerleştirme sonuçları en geç bir hafta içerisinde açıklanacaktır.

Yerleştirme sonuçları, Ağustos 2018 tarihinde ÖSYM'nin (https://sonuc.osym.gov.tr) İnternet adresinden açıklanacaktır. Adaylar, yerleştirme sonuçlarını yukarıda belirtilen İnternet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir. Yerleştirme Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir.

2018-ÖSYS merkezî yerleştirme sonuçları ile bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri Ağustos tarihleri arasında ilgili üniversiteler tarafından yapılacaktır. Kayıt için adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu üniversiteye, belirtilen süre içerisinde başvurmaları gerekmektedir.

Bir yükseköğretim programına yerleşen tüm adaylara başarılı bir üniversite hayatı dileriz.Yerleştirme sonuçlarına ilişkin sayısal bilgilere ve yükseköğretim programlarına yerleştirmede oluşan en küçük ve en büyük puan bilgilerine aşağıdaki bağlantılardan erişilebilir.2018-ÖSYS Yerleştirme Sonuçları
2018-ÖSYS Yerleştirme Sonuçlarına İlişkin Sayısal Bilgiler


Üniversite kayıt tarihleri değişti

YÖK, her yıl eylülde yapılan üniversite kayıt tarihlerini değiştirdi. Kayıtlar artık Ağustos 2018 tarihleri arasında yapılacak. Ek yerleştirme başvuruları da Ağustos'ta başlayacak

Elektronik Kayıt Tarihleri : Ağustos 2018

Kayıt Tarihleri : Ağustos 2018

Ek Yerleştirme Tercih İşlemleri: Ağustos 2018

Ek Yerleştirme Kayıt Tarihleri : Eylül 2018

Yükseköğretim Kurumu (YÖK), milyonlarca adayı ve velileri ilgilendiren önemli bir karar aldı. YÖK, üniversitelere kayıt ve ek yerleştirme başvuru tarihlerinde değişiklik yaptı. Eylül ayında başlayan kayıt tarihleri bu yıl Ağustos 2018 tarihleri arasında yapılacak. Ekim ayında alınan ek yerleştirme başvuru tarihleri de Ağustos 2018 tarihlerine çekildi. Ek yerleştirme kayıt tarihleri ise Ağustos 2018 ile Eylül 2018'de yapılacak. Üniversite kayıt tarihleri aslında geçen yıl erkene çekilecekti.

BOLOGNA SÜRECİNE UYUM

Tarihlerdeki değişim kararı Avrupa yükseköğretim standartlarının yükselmesini amaçlayan Bologna süreci kapsamında alındı. Süreç gereği eğitim devam ederken üniversiteye kayıt işlemlerinin yapılmaması gerekiyor. Ancak Türkiye'de ek yerleştirme kayıtları eğitim devam ettiği ekim ayında yapılıyordu. Tüm kayıtların akademik takvim başlamadan yapılıp bitirilmesi için tarihlerin geçmiş yıllara göre öne çekildiği öğrenildi.

TATİL SÜRELERİNE DİKKAT!

YÖK, yeni kayıt tarihlerini tüm devlet ve vakıf üniversitelerine gönderdi. Bu karar milyonlarca aday ve velinin yanı sıra birçok sektörü de yakından ilgilendiriyor. Çünkü binlerce genç, özellikle turizm sektöründe yaz sezonu boyunca çalışıyor, staj yapıyor. Yeni karara göre mevsimlik çalışan gençlerin en geç Ağustos'ta kayıt işlemlerini bitirmesi gerektiği için iş başvurularını da bu tarihlere göre ayarlaması gerekiyor. Aynı şekilde velilerin de tatil programlarını yeni kayıt tarihleriyle çakıştırmaması gerekecek. Çocuklarını yurtlara kaydettirecek velilerin de bu yıl daha erken davranmalarında yarar var.

YGS-LYS Net Sihirbazı indir

YÖK Program Atlası (Lisans-Önlisans) İndir

YÖK YGS LYS başarı sırası sihirbazı indir

Konular