Tercih Sorgulama

ÖSYM KPSS Tercih Kılavuzu 2018/1 Tıkla İndir2018/1 KPSS tercih kılavuzu ne zaman yayımlanacak? KPSS-2018/1 merkezi atamaları için kamuya alınacak toplam kadrolara ait tercih kılavuzu ne zaman açıklanacak? Adaylar kılavuzun yayımlanacağı tarihi bekliyor.


Kadrolar için adaylar tercihlerini Haziran - Temmuz 2018 tarihleri arasında ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sistemi olan (https://ais.osym.gov.tr) adresinden yapabilecek.

Tercih Kılavuzu Ne Zaman Açıklanacak?

Genel olarak sınavlarla ilgili tercih kılavuzları, ilgili sınavların başvurularının olduğu ilk gün açıklanmaktadır. Bu noktadan hareketle ÖSYM'nin tercih kılavuzunu tercihlerin başladığı ilk gün olan Haziran 2018'de yayımlayacağını bekliyoruz. Son dönemlerde sınavlar için yapılan başvurularda ÖSYM ilgili kılavuzları başvuruların başladığı ilk gün yayımlaya başlamıştır. Aynı durumun KPSS tercihleri içinde geçerli olacağını düşünüyoruz.

Kaç Tercih Yapılacak?

İlan edilen kadrolar içerisinden adaylar bitirdiği bölüme uygun olanları tercih edebilecektir. Her bir adaya 30 tercih hakkı tanınmaktadır. Tercih sayısında herhangi bir sınırlama olmamaktadır. En fazla 30 olacak şekilde isteyen aday istediği kadar tercih hakkına sahiptir.

Kadroların Nitelik Kodları Çok Önemli

Nitelik kodları bir kadronun istediği bölümün sahip olduğu koddur. Örneğin Maliye Bakanlığı'nın alacağı bir memur kadrosunda 4513 kodu belirtilmişse o kadroya sadece Matematik mezunu olan adaylar tercihte bulunabilecektir. ÖSYM, Nitelik Kodlarını tercih kılavuzuyla beraber yayımlayacaktır.

Kadrolar için Tercih Robotu Yayımlandı

Devlet Personel Başkanlığı, KPSS-2018/1 merkezi ataması için alınacak kadroya ait tercih robotunu yayımlayarak adayların kullanımına sundu. Kadrolar ve tercih robotuna ulaşmak için tıklayınız

2018/1 KPSS Tercih Robotuna Ulaşmak için Tıklayınız


2018/1 KPSS Tercih Kılavuzu İndirmek için Tıklayınız

2018/1 KPSS Tercih İşlemleri için Tıklayınız

Konular