Tercih Sorgulama

Okul birinciliği kontenjanı olan üniversitelere nereden ulaşabilirim 2018?YGS/LYS'lerde başarılı olan okul birincilerinin tercihleri nasıl olacak,Okul birinciliği kontenjanı nasıl kullanılır,Okul birinciliği kontenjanı 2018 taban puanlarına nereden ulaşabilirim?

2017-2018 öğretim yılında okul birincisi olanlar için ayrılan kontenjanlar, Tablo 3 ve Tablo 4'ün ilgili sütununda gösterilmiştir. Bir programın öngördüğü okul türü, yaş, cinsiyet, sağlık gibi tüm koşullar okul birincileri için de aynen geçerlidir. Tablo 3’te yer alan okul birincisi kontenjanı, programın YGS puanı ile öğrenci alan kontenjanın (YGSK) okul birincisi kontenjanıdır.

YGS/LYS'lerde başarılı olan okul birincileri, genel kontenjan ve okul birincileri kontenjanı göz önünde tutularak merkezî yerleştirme ile yerleştirme puanlarının elverdiği en üst tercihlerine yerleştirileceklerdir. Okul birincileri için ayrılan kontenjanlar sınırlıdır. Bu nedenle tercihlerinin tümünü çok istenen yükseköğretim programları arasından yapan okul birincileri, puanları yeterince yüksek değilse hiçbir programa kayıt hakkı kazanamayabilirler. Okul birincilerinin kendilerine sağlanan bu olanaktan yararlanabilmeleri için tercihlerini, puan durumlarını göz önünde tutarak dengeli bir şekilde yapmaları gerekir.

2018-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu İndir

2018-ÖSYS Tercihlerini Yapmak için Tıklayınız


YGS-LYS Net Sihirbazı indir

YÖK Program Atlası (Lisans-Önlisans) İndir

YÖK YGS LYS başarı sırası sihirbazı indir

Konular