Tercih Sorgulama

Vakıf ve dernekler öğrencilere kol kanat geriyorTürkiye'de sosyal yardımlaşma ve dayanışmaya katkı yapan çeşitli vakıf ve dernekler, her yıl 100 binin üzerinde öğrencinin barınma ve burs ihtiyacını karşılayarak önemli bir boşluğu dolduruyor.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, Türkiye genelinde temsil edilen çeşitli vakıf ve dernekler, her yıl 100 bini aşkın öğrenciye yurt ve burs olanağı sağlayarak eğitim öğretim hayatına katkı yapmayı sürdürüyor.

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), İlim Yayma Cemiyeti (İYC), Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV), Ensar Vakfı, İmam Hatip Okulları Mezunları ve Mensupları Derneği (ÖNDER), Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) ve Anadolu Gençlik Derneği (AGD), eğitim öğretim alanında on binlerce öğrenciye barınma ihtiyaçları için yurt, maddi ihtiyaçları için burs temin ediyor.

TDV, 108 ülkeden 2 bin 404 öğrenciye Türkiye'de eğitim imkanı sunan TDV, dünyada 135 ülkede faaliyet gerçekleştiriyor.

TÜRGEV ise 2015-2016 eğitim dönemde açılacaklar da dahil olmak üzere 37 yurt, 5 misafirhane ile öğrencilere hizmet veriyor.

İYC'nin de ülke genelinde yaklaşık 25 bin öğrencinin barındığı 146 öğrenci yurdu bulunuyor.

Ensar Vakfı, 20 ildeki 46 öğrenci yurduyla yaklaşık 5 bin öğrencinin barınma ihtiyacını gideriyor.

ÖNDER, 3 bin 200'e varan imam hatip okulu ve sayısı 1 milyonu aşan imam hatipli öğrenciye hizmet veriyor.

İstanbul'da 2013'te kurulan TÜGVA, 21 yurtla 17 ilde yaklaşık bin 500 öğrenciye hizmet veriyor, maddi durumu iyi olmayan 550 öğrenciye burs veriyor.

Anadolu Gençlik Derneği'nin Türkiye genelindeki 135 yurdunda 7 bin öğrenci kalıyor. Dernek, 5 bin 500 öğrenciye de burs katkısında bulunuyor.

Konular