Tercih Sorgulama

YÖK’ten tercih yapacaklar için sanal rehberYÖK Başkanı Yekta Saraç, "Yükseköğretim Program Atlası ile üniversite tercihlerinin yönlendirilmesi hususunda öğrencilerimiz sanal ortamda, cep telefonuyla bile erişebilecekleri güvenilir bir bilgi kaynağına, sanal bir rehbere kavuşmuş olacak" dedi.

YÖK SANAL TERCİH REHBERİ TIKLA İNDİR

Saraç, "Yükseköğretim Program Atlası" uygulama ve uygulamada yer alan "YÖK Lisans/ YÖK Önlisans Atlası" ve "YGS-LYS Net Sihirbazı" tanıtım toplantısında, bu yıl ÖSYS'ye başvuran 2 milyon 255 bin 386 kişiden, 2 milyon 178 bin 563'ünün pazar günü YGS'ye gireceğini anımsattı. Başarı dileyen Saraç, adayların sınav sonrası tercih aşamasında karşılaştıkları problemlerinin çözümü için ‘Yükseköğretim Program Atlası’ hazırladıklarını belirtti. Saraç, sınava girenlerin öğrenim durumlarıyla ilgili ÖSYM istatistikleri incelendiğinde, adayların yaklaşık yüzde 30'unun üniversite öğrencisi, mezunu ya da üniversiteye yerleşip daha sonra ayrılmış kişiler olduğunu belirterek, "Kendini sınamak için sınava girdiği düşünülebilecek çok küçük bir kitle dışında, bu adayların hali hazırda okumakta ya da mezun oldukları üniversiteden, programdan memnun olmadıkları, zamanında bilinçli tercih yapmadıkları, yeni bir arayış içinde oldukları söylenebilir" diye konuştu.

HER 100 ADAYDAN 63’Ü ÖRGÜN PROGRAMLARDA YER BULMUŞ

ÖSYM'nin 2015 yerleştirme istatistiklerine göre, tercih yapan 1 milyon 239 bin 800 adaydan 784 bin 950'sinin örgün programlara yerleştiğini dile getiren Saraç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"YÖK, yükseköğretim sistemini tercih edip üniversiteli olma niyetini ÖSYM'ye bildiren her 100 öğrenciden 63'üne, adayların tercihleri çerçevesinde, örgün programlarda bir yer sunmuş. Bu iyi bir oran. Ancak gelin görün ki bu adaylardan 100 bin 732'si kazandıkları programlara gidip kesin kayıt yaptırmamışlar. Bu, hem bu adaylar hem üniversiteler hem de yükseköğretim sistemimiz için kayıp demek. Kayıt yaptırmama davranışının ardında da bilinçli yapılmayan tercihlerin yattığını söyleyebiliriz."

KALİTE İÇİN BİLİNÇLİ TERCİH ÖNEMLİ

Yükseköğretimde girdi kalitesinin yükseltilmesi için son bir yılda önemli kararlar aldıklarını, tıp, mühendislik, mimarlık, hukuk programlarına girişte taban başarı sırası şartı getirdiklerini ve YGS baraj puanını 140'tan 150'ye çıkardıklarını anımsatan Saraç, başka programlar için de aynı istikamette karar almak üzere çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. Diplomanın pul olduğu bir dönem yaşanmasını istemediklerini vurgulayan Saraç, süreç ve çıktı esaslı düzenlemelerin de gerekli olduğunu ve bu yolda da adımlar attıklarını ifade etti.

Kalitenin yükseltilmesi için diğer önemli boyutun ise adayların bilinçli tercih yapması olduğunu söyleyen Saraç, bunu sağlamak amacıyla geçen sene lisans programlarındaki öğretim üyeleri sayısını ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda paylaştıklarını hatırlattı.

ÖĞRENCİLER SANAL BİR REHBERE KAVUŞACAK

Ellerindeki fayda sağlayacak diğer ek bilgilerin basılı ortamda paylaşılmasındaki zorlukları göz önüne alarak Yükseköğretim Program Atlası'nı geliştirdiklerini belirten Saraç, şöyle devam etti:

"Yükseköğretim Program Atlası ile öğrencilerimizin üniversite tercihlerinin yönlendirilmesi hususunda öğrencilerimiz, sanal ortamda, cep telefonuyla bile erişebilecekleri güvenilir bir bilgi kaynağına, sanal bir rehbere kavuşmuş olacak. Bu noktada, önemle vurgulamak istiyorum, YÖK Program Atlası bir 'tercih robotu' değil. Ondan daha da ileri noktada, sadece YÖK tarafından derlenebilecek veya paylaşılabilecek işlenmiş verilerin yer aldığı seçkin ve güvenilir bir referans kaynak. YÖK, yıllar yılı, gençlerin gözünde soğuk, uzak, sevimsiz bir kurum hüviyetindeydi. Geçmişin kötü algısını artık sırtımızda taşımak istemiyoruz. Yeni ve yenilikçi YÖK olarak gençlerimizin gözünde onları kucaklayan, fayda sağlayan, yol gösteren bir yere gelmeyi hedefliyoruz."

ÖĞRENCİ DOSTU YÖK

Programın hazırlanmasında gençlerin beklenti ve tercihlerinin dikkate alındığını söyleyen Saraç, uygulamanın tamamen mobil uyumlu olarak geliştirildiğini söyledi. Görsellerin seçimi, kullanılan dil, hatta program isimlerinin bile gençlere hitap edecek şekilde belirlendiğine dikkat çeken Saraç, öğrenci dostu YÖK olmak için üniversite adayı lise öğrencilerine de hizmet sunduklarını söyledi.

YGS sonrası adayların hedeflerine ne kadar yakın veya uzak olduklarını merak edeceklerini anlatan Saraç, şu değerlendirmelerde bulundu:
"Yanlış kapıları çalmasınlar ve yanlış arayışlara girmesinler istiyoruz. YÖK Program Atlası'nda, hedefledikleri programlara geçen sene yerleşenlerin YGS sonrasındaki ortalama başarılarını görebilirler. Böylece kendilerine gerçekçi hedefler belirleyebilirler. LYS aşamasından sonrasındaki tercihlerinde bu atlas yine kendilerine yol gösterecek."

CEP TELEONUYLA BAĞLANABİLECEKLER

Çalışmanın arka planında çok ciddi bir veri analizi ve bilgi üretim süreci bulunduğunu anlatan Saraç, kararlarını alırken mümkün olan en üst seviyede veri ve bilgiye dayalı analizler yaptıklarını söyledi.

Tercih sayısının 30'dan 24'e indirilmesi yönündeki kararında da analiz ve simülasyonlar sonucu alındığını hatırlatan Saraç, "Atlas adaylarımız için nitelikli bir rehber hoca görevi üstlenecek. Bu programa ulaşmak cep telefonuyla bağlanabilecek kadar kolay. Adayların girmek istedikleri programlarla ilgili sunulan bilgiler şimdiye kadar adaylar için rehberlik yapanların ulaşamadığı bilgiler. Her bir öğrenci alan programın, bir anlamda kimlik bilgileri verilmekte. On bini aşkın programın her birisi için 500 bin yerleşen verisi derlenerek girildi" diye konuştu.

ADAYLAR HANGİ TESTTEN, KAÇ NET YAPMALARI GEREKTİĞİNİ HESAPLAYABİLİR

Adayların, hedefledikleri programlar için hangi testten, kaç net yapmaları gerektiği bilgisine de buradan ulaşabileceğini söyleyen Saraç, her bir yükseköğretim programı için o programa geçen sene yerleşenlerin tek tek testlerdeki netlerinin hesaplandığını ve bunların ortalamalarının alındığını anlattı.

Verilerin tahmini değil, gerçek değerler olduğunu vurgulayan Saraç, YÖK'ün yükseköğretim gören öğrenciler dışında liseden yükseköğretime geçiş aşamasındaki öğrencilere yönelik sunduğu ilk hizmet niteliği taşıdığını söyledi.

Saraç, YÖK Program Atlası'nın sadece üniversite adayları ve veliler değil, eğitimciler, rehber öğretmenler, eğitim yöneticileri, yükseköğretim seviyesinde akademisyen, araştırmacı ve yöneticiler ve hatta bu konuda bilimsel çalışma yapmak isteyen kişiler ile bakanlıklar ve devlet kurumlarına da fayda sağlayacağını söyledi.

MEZUN İZLEME BİRİMİ

Üniversiteleri, mezun izleme birimi kurmaları için de teşvik ettiklerini anlatan Saraç, KPSS ve TUS'a giren mezunların merkezi sınavlardaki başarılarını da açıklamak istediklerini belirtti. Saraç, SGK ile imzaladıkları protokolle de mezunların hangi alanlarda çalıştıkları bilgisine de ulaşabileceklerini söyledi.

Adaylar, Yükseköğretim Program Atlası'na "yokatlas.yok.gov.tr" adresinden ulaşabilecek.

HANGİ BÖLÜME KAÇ NET GEREKTİĞİ HESAPLANABİLECEK

Yükseköğretim Kurulunca hazırlanan Yükseköğretim Program Atlası YGS-LYS Net Sihirbazı modülünde adayların, hedefledikleri bölüme girebilmek için hangi testte kaç net yapmaları gerektiğiyle ilgili bilgiler bulunuyor.

YÖK’teki Yükseköğretim Program Atlası tanıtım toplantısında yapılan sunuma göre, sistem için 19 bin 990 lisans ve ön lisans programı incelendi, 2 bin 269 fakülte, yüksek okul ile meslek yüksek okulu analiz edilerek sisteme toplam 971 bin 211 yerleşen aday verisi işlendi. Sistem, her sene üniversite sınavına giren 2 milyonu aşkın adayın, YGS ve LYS’ye hazırlık aşamasından başlayarak, üniversite ve meslek tercihlerini yaparken daha “bilinçli kararlar verebilmesini desteklemek amacıyla” geliştirildi. Yeni uygulamayla adayların, özellikle dershanelerin olmadığı ve nitelikli rehberlik gereksiniminin arttığı bu dönemde, başka kaynağa ihtiyaç duymadan, en doğru ve güvenilir bilgilere erişimlerinin sağlanması hedefleniyor.

YGS-LYS Net Sihirbazı modülünde ise adayların en çok merak ettikleri konulardan "hedefledikleri bölüme girebilmek için hangi testte kaç net yapmaları gerektiği"ne ilişkin bilgiler bulunuyor. 2016 ÖSYS'de merkezi yerleştirmeyle öğrenci alan lisans-ön lisans programlarına yerleşenlerin YGS veya LYS testlerinde yaptıkları net ortalamaları da modülde yer alıyor.

ÖSYM verilerinin derlenerek işlenmesi sonucu oluşturulan sistemde, her program için, o programa daha önce yerleşenlerin tek tek testlerdeki netleri hesaplandı ve bunların ortalaması alındı.

Ortalama net değerleri, doğrudan 2016'da lisans veya ön lisans programlarına yerleşenlerin YGS ya da LYS'deki net sayıları ile belirlendi. Bu çerçevede tahmini değil, gerçek değerler kullanıldı.

Adaylar, YGS öncesi hedeflerindeki lisans veya ön lisans programlarının detaylarını inceleyebilecek ve "Net Sihirbazı"yla hedefledikleri programlara ortalamada kaç net ile girileceğini görecek.

ÖSYM bu sene sınav sorularının tamamını kamuoyuyla paylaşacağı için adaylar YGS’den hemen sonra kaç net yaptıklarını az bir yanılma payı ile bilebilecek.

Adaylar, "Net Sihirbazı"nda, yerleşmek istedikleri programlara ortalamada kaç net ile girileceğini görerek, hedeflerini gözden geçirebilecek ve LYS’ye kadar ders programlarını belirleyebilecek.

YGS sonuçlarının açıklanmasının ardından adaylar, YGS puanlarıyla tercih ve hedefledikleri programların detaylarını inceleyebilecek. LYS’ye girecekler, Lisans Atlası'nda geçen sene o bölüme yerleşenlerin YGS’nin ardından ortalama kaç puanda ve başarı sırasında olduklarını inceleyebilecek.

ATLAS ÜÇ AYRI MODÜLDEN OLUŞUYOR

Yükseköğretim Program Atlası, YÖK Lisans Atlası, YÖK Önlisans Atlası, YGS-LYS Net Sihirbazı olmak üzere üç modülden meydana geliyor. YÖK Lisans Atlası modülü, 2015 ÖSYS’de merkezi yerleştirmeyle öğrenci alan devlet ve vakıf üniversitelerindeki 9 bin 556 lisans programını ve yerleşen 471 bin 771 adayın verisini, YÖK Önlisans Atlası modülü ise devlet ile vakıf üniversitelerindeki 10 bin 434 önlisans programı ve 499 bin 440 yerleşen verisini kapsıyor. Modüllerde, kontenjan, yerleşen, kayıt yaptıran, ek yerleşen sayıları, yerleşenlerin cinsiyet dağılımı, geldikleri coğrafi bölgeler, geldikleri iller, öğrenim durumları, mezuniyet yılları, mezun oldukları lise alanları, lise grupları ya da tipleri, liseler, okul birincileri, taban puan ve başarı sırası istatistikleri, yerleşen son kişinin profili, YGS veya LYS netleri, YGS puanları, YGS başarı sıraları, ülke genelinde tercih edilme istatistikleri, yerleşenlerin ortalama kaçıncı tercihlerine yerleştikleri, üniversite türleri, üniversiteler ile programlara göre tercih eğilimleri ve yerleşme koşulları bulunuyor. Yükseköğretim süreç ve çıktıları kapsamında da öğretim üyesi sayısı ve unvan/uyruk dağılımı, kayıtlı öğrenci sayısı, kayıtlı yabancı öğrenci sayısı, programdan mezun öğrenci sayısı, değişim programları ile giden veya gelen öğrenci sayısı, yatay geçiş ile gelen öğrenci sayısına ilişkin göstergeler yer alıyor. "yokatlas.yok.gov.tr" adresine giren kullanıcılar, üniversite ve program seçtikten sonra o programla ilgili bilgilere kolaylıkla erişebilecek.

YÖK’ün yükseköğretim gören öğrenciler dışında, liseden yükseköğretime geçiş aşamasındaki öğrencilere yönelik ilk uygulaması olma niteliği taşıyan sistem, "yokatlas.yok.gov.tr" internet adresinde hizmet veriyor.

Yüzde yüz mobil uyumlu bir şekilde geliştirilen YÖK Program Atlası'na kullanıcılar internete bağlı bilgisayarlarından, tablet ya da cep telefonlarından ücretsiz bağlanabiliyor.

Sistemle, YÖKSİS ve ÖSYS verileri, kolay erişilebilir ve anlaşılır bir formatta kullanıcılara sunuluyor.


YKS Net Hesaplama Sihirbazı indir

YÖK YKS başarı sırası sihirbazı indir

Konular