Tercih Sorgulama

2017 YGS lise başarı sıralaması açıklandı mı?2017 YGS'de Liselerin başarı sıralaması kaç? Sorular mı kolaydı, öğrenciler mi başarılıydı? Dersanelerin kapatılmasının ardından en çok merak edilen, YGS'den nasıl bir tablonun çıkacağıydı. Beklenen YGS sonuçları açıklandı, başarı oranının yükseldiği görüldü. Ve şimdi, başarının nasıl yükseldiği merak konusu. Sorular mı kolaydı, yoksa öğrenciler mi başarılıydı? Cevapları, Final Eğitim Kurumları Rehberlik Koordinatörü Celil Vardar'dan aldık...


Başarının nedeni...

1- 2016 YGS'ye göre bu yılki sınavda başarı ortalaması belirgin bir şekilde yükseldi. Bunun nedeni nedir?

İki ihtimal var. Ya sorular kolaydı, ya da öğrenciler çok başarılıydı. Ama biraz öncesine bakarsak, bu yıl Talim Terbiye Kurulu Başkanı'nın ve ÖSYM yetkililerinin gözlerden kaçan bir açıklamasını hatırlatmamız lazım. Dersaneler kapatılmış ve çocukların bu anlamdaki desteği ortadan kaldırılmıştı. O anda yetkililer çocuklara moral desteği verdiler, "Hiç korkmayın soruları öğretmenlerimiz hazırlayacak" dediler. Bu mesaj, soruların bir miktar kolay olacağı yönünde değerlendirilmeliydi ve bize göre öyle oldu.

Bu bir sıralama sınavı

2- YGS'de başarı oranının yükselmesi, yerleştirme sonuçlarını etkiler mi?

Soruların kolay olması, başarı oranının artması bu çocukların hepsinin üniversiteye yerleşeceği anlamına gelmiyor. Bu bir sıralama sınavı. Soruların kolaylaştırılması, çocukların o dönemdeki sıkıntılarının aşılması için bir uygulamaydı ve ona uygun bir sonuç çıktı. LYS açısından bunun önemi yok. Kontenjanlar belli, elimizdeki adayların ve yerleşecek kişilerin sayısı belli. Bu bakımdan genel yerleşme oranlarında çok büyük bir değişiklik olmayacak. Sonuçlar taban puanları değiştirir. Yani geçen sene aynı başarı sırasına sahip olan kişi ile bu sene aynı başarı sırasına sahip olan kişinin puanları farklı olacak ama sonuçta sıra aynı olacak.

Ciddi artışlar var

3- Geçmiş yıllarla kıyaslandığında nasıl bir sonuçla karşılaşıyoruz?

Son 4 yılın verilerine baktığımızda, 2014 YGS ile benzerlikler görüyoruz. Sosyal dışında Türkçe'de, matematikte ve fende ciddi artışlar var. Artışta, iptal edilen 2 sorunun tüm öğrenciler tarafından çözülmüş kabul edilmesinin etkisi de var. Hatalı sorular konusunda son birkaç yıldır bu yöntem uygulanıyor, barajı geçmesi arzu edilen öğrenci sayısı artmış oluyor böylece.

Peki ya liselerin başarısı?

4- Başarı sıralamaları önceki yıllarda daha ayrıntılı açıklanırken bu yıl bazı veriler duyurulmadı. Bunun gerekçesi nedir?

Şampiyonlar ve illere göre başarı sıralamasıyla birlikte okul türleri arasındaki başarı sıralaması da açıklanmadı. Her sene yayınlardı ama bu sene yok. Liselerin başarı sıralaması kaç, Anadolu liselerinin, fen liselerinin kaç bunu bilmemiz gerekir. Özellikle temel liselerin (dershanelerden dönüşen liseler) ulaştığı sonucu görmek için bu verilere ihtiyaç var.

Bu kadar kolaysa kim sıfır çekiyor?

5- Sınav nispeten daha kolay olduğu halde 42 bin 480 kişinin sıfır çekmesinin, sınava giren 2 milyon 117 bin adaydan 516 bininin barajı geçememesinin nedeni ne?

Bu sınava son sınıf öğrencilerinin dışında başka grup adaylar da giriyor. Bu sene son sınıf öğrencisi sayısı 933 bin. Bunun dışında önceki yıllarda sınava girip de yerleşemeyen 564 bin kişi var. Tekrar giren 412 bin üniversite öğrencisi, 166 bin de üniversite mezunu var. Parasını yatırıp da sınava girmeyenlerin sayısı bile 61 bin 482 kişi. Yani adaylar homojen bir grup değil. "Kendimi deneyeyim" diye, "laf olsun" diye giren bir sürü kişi de var. ​


YÖK YGS-LYS Net Hesaplama Rehberi indir

Yükseköğretim Programları Tercih Rehberi İndir indir

Yükseköğretim YGS LYS başarı sırası rehberi indir

Konular