Tercih Sorgulama

LYS1,LYS2,LYS3,LYS4,LYS5 Ne Zaman Kaç Saat Sürecek?2017 LYS sınav kuralları, yasakları ve sınavda yanınızda bulunması gerekenler neler? sorularının cevabı tercihsorgulama.com'da.

LYS sınav kuralları neler? Neler sorusu bu hafta sonu LYS sınavına girecek olan adaylar tarafından merak ediliyor: Lisan Yerleştirme sınavına az bir süre kaldı. Haziran Cumartesi günü yapılacak olan LYS1 sınavına girecek olan adaylar LYS sınav kuralları yanında yanlarında bulunması gerekenler ile ilgili kurallara uymak zorundalar. LYS sınavı için geri sayımın başladığı bugünlerde sınava girecek olan adayların sınav esnasında yanlarında bulunması gereken bazı evraklar olması gerekiyor. 2017 LYS sınavına girerken yanınızda bulunması gereken evrakların başında LYS sınav giriş belgesi, Nüfus cüzdanı ya da süresi geçerli pasaport bulundurulması gerekiyor. LYS sınavına girecek olan adaylar için heyecan dorukta.10-11 ve 17-18 Haziran 2017 cumartesi günü yapılacak olan sınava az bir süre kaldı. Sınava girecek olan adaylar sınav saati ne zaman merak ediyorlar. İki milyonu aşkın adayın katılacağı Lisans Yerleştirme Sınavının ilki olan LYS4 sınavı 10 Mart Cumartesi günü yapılacak olan sınav, saat 10.00'da başlayacak ve 135 dakika sürecek. LYS sınavı ile ilgili detaylar ve LYS sınavında yanında bulunması gerekenler ve lys sınav yasakları ile ilgili detaylı bilgiyi haberin devamında ve tercihsorgulama.com'dan öğrenebilirsiniz.

LYS SINAVINDA YANINDA BULUNDURMASI GEREKENLER

LYS sınavı için geri sayın başladı. 2017 yılında LYS sınavına girecek olan adaylar için heyecan dorukta. Üniversite eğitimi için ikinci ve son adım olan Lisans Yerleştirme Sınavı yurt genelinde yapılacak. Saat 10.00’da başlayacak olan sınavda adaylar sınav girerken ve sınav anında bazı kurallara uymaları gerekiyor. Sınava girerken yanında bulundurulması gereken belgelerin başında 2017 LYS sınav giriş belgesi, Nüfus cüzdanı ya da süresi geçerli pasaport geliyor. Peki, 2017 LYS sınava girerken yanımızda bulundurmamız gereken belgeler nelerdir?

ÖSYM LYS SINAV GİRİŞ BELGESİ TIKLA İNDİR

Sınava girerken yanınızda; 2017 LYS sınav giriş belgesi, Nüfus cüzdanı ya da süresi geçerli pasaport bulundurmalısınız.

ÖSYM SINAV GİRİŞ BELGELERİ İLE İLGİLİ DUYURUSU

Sınava Giriş Belgesi adayların adreslerine gönderilmeyecektir.

Bu belgeyi, T.C. Kimlik Numaranız ve şifreniz ile ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden sınav tarihinin 10 gün öncesinden başlamak üzere edinebilirsiniz.

Belgenin üzerinde sınava gireceğiniz merkez, bina, salon bilgileriniz ile fotoğrafınız bulunmaktadır. Hiçbir aday sınava giriş belgesinde yazılı olan salondan başka bir yerde sınava giremez.

Sınava Giriş Belgesinde yazılı olan salondan başka bir yerde sınava giren adayın sınavı geçersiz sayılır.

Belge üzerinde adayın fotoğrafının bulunması zorunludur.

Adaylar, bu belgelerinin yazıcıdan dökümünü edinirken belge üzerinde fotoğraflarının görünür olmasına dikkat etmelidir.

Belgenin ön yüzündeki ÖSYM tarafından belirlenmiş bilgiler hariç ön ve arka yüzünde herhangi bir yazı, resim, işaret vb. bulunduğu takdirde adayın sınavı geçersiz sayılacaktır.

Sınava Giriş Belgesini kaybeden adaylar yenisini internetten edinebileceklerdir.

Adaylar internetten edinecekleri Sınava Giriş Belgelerinin renkli veya siyah beyaz çıktılarını sınavda yanlarında bulundurmak zorundadır.

2017 LYS SINAV YASAKLARI NELERDİR?

Sınav binalarında hiçbir eşya emanete alınmayacağından adayların sınav binalarına,çanta, cüzdan, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth vb. cihazlarla; kulaklık, kolye, küpe, yüzük (alyans hariç), bilezik, broş, anahtar, metal para gibi metal içerikli eşyalarla; her türlü elektronik/mekanik cihazla ve çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi vb. araçlarla,cep bilgisayarı, saat, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinesi vb. her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlarla, silah ve benzeri teçhizatla, kalem, silgi, kalemtıraş, müsvedde kâğıdı, defter, kitap, sözlük, pergel, açıölçer, cetvel vb. araçlarla gelmeleri kesinlikle yasaktır.

Kimlik kontrolleri ve salona yerleştirme işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için adayların sınavın başlamasından yarım saat önce sınava girecekleri salonun kapısında hazır bulunmaları zorunludur. Adayların oturacakları yerleri saptamak, gerekirse sınav sırasında bir adayın yerini değiştirmek yetkisi salon başkanına aittir. Salona önceden gönderilmiş olan KPDS Salon Aday Yoklama Listesi ile adayların tek tek yoklaması yapılacak ve Salon Başkanı sınavda uyulacak kuralları adaylara hatırlatarak test için kullanılacak cevap kâğıtlarını dağıttıracaktır. Cevap kâğıtlarındaki gerekli yerler adaylarca doldurulduktan sonra, soru kitapçıkları dağıtılarak sınav başlatılacaktır. Soru kitapçıkları dağıtıldıktan sonra gelen adaylar sınava alınmayacaklardır. Cevaplama işlemini erken tamamlamış olsalar bile, adaylar sınavın ilk 90 dakikası ve son 15 dakikası içinde sınav salonundan dışarı çıkarılmayacaktır. Ayrıca sınav süresince adayların tuvalet vb. ihtiyaçlarını gidermek için sınav salonundan çıkmaları kesinlikle yasaktır. Sınav salonundan her ne sebeple olursa olsun dışarı çıkan bir aday tekrar sınav salonuna alınmayacaktır.

10-11 ve 17-18 Haziran 2017 de yapılacak Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (LYS 2017)’ye girecek adayların bilmesi gereken kuralları sizler için derledik.

2017 LYS’DE UYGULANACAK KURALLAR

Soru kitapçığı ve cevap formları (optik form) her adaya kapalı poşette verilecektir.
Sorular aynı, soruların ve seçeneklerin yerleri farklı olacağından her soru kitapçığı farklı olacaktır.
Her soru kitapçığının SORU KİTAPÇIK NUMARASI farklı olacaktır.
Cevap kâğıtlarında her adayın Fotoğrafı, T.C. Kimlik No’su, Adı Soyadı basılı olacaktır.
Her salonda ÖSYM’nin gönderdiği bir duvar saati olacaktır.
Adaylar sınava şeffaf pet şişe içinde su getirebileceklerdir.
Kullanacağınız sınav gereçleri (kalem, silgi, kalemtıraş, peçete, şeker) ÖSYM tarafından verilecektir.
Kitapçığınızdaki numarayı cevap kâğıdınıza kodlamayı ve numaranın doğruluğunu ilgili alanda onaylamayı unutmayın.
Sınav binasına girişte elektronik arama - tarama yapılacaktır. Cep telefonu, kol saati, elektronik araç ve gereçler başta olmak üzere hiçbir çanta, madeni para, kulaklık, kolye, küpe, yüzük (alyans hariç), toka, bilezik, broş, kalem, silgi, kalemtıraş vb. eşyalar kesinlikle binaya alınmayacaktır.
Tuvalet kullanma izni verilmeyecektir. (Sağlık raporu olanlar önceden başvuru yapacak, onlar için uygun çözüm üretilecektir.)
Sınava 15 dakikaya kadar geciken aday mazereti varsa sınava alınacaktır. Sınav başladıktan sonra ilk 120 dakika ve son 15 dakika içinde hiçbir adayın sınav salonundan dışarı çıkma- sına izin verilmeyecektir.
Sınavı erken terk eden adaylar kesinlikle sınav salonuna geri alınmayacak ve zorunlu süre boyunca binada bekletilecektir.

Adaylar, LYS sonuçlarını TC kimlik numaraları ve şifreleri ile 12 Mart 2017'de ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden öğrenebileceklerdir. Ayrıca sonuç belgesi gönderilmeyecektir.

2017 YILI ÖSYM ADAY SINAV KURALLARI

LYS1,LYS2,LYS3,LYS4,LYS5 Ne Zaman Kaç Saat Sürecek?

LYS-1: Lisans Yerleştirme Sınavı-1 (Matematik) Tarihi, Saati ve Süresi :11 Haziran 2017 (Pazar), 10.00, 135 dakika sürecek. LYS-1'de, Matematik Testi ve Geometri Testi yer alacaktır. Matematik Testinde 50 soru bulunacak ve 75 dakika cevaplama süresi verilecektir. Geometri Testinde 30 soru bulunacak ve 60 dakika cevaplama süresi verilecektir.

LYS-2: Lisans Yerleştirme Sınavı-2 (Fen Bilimleri) Tarihi, Saati ve Süresi :17 Haziran 2017 (Cumartesi), 10.00, 135 dakika sürecek. LYS-2'de, Fizik Testi, Kimya Testi ve Biyoloji Testi yer alacaktır. Testlerde 30’ar soru bulunacak ve 45’er dakika cevaplama süresi verilecektir.

LYS-3: Lisans Yerleştirme Sınavı- 3 (Edebiyat-Coğrafya) Tarihi, Saati ve Süresi :18 Haziran 2017 (Pazar), 10.00, 120 dakika sürecek. LYS-3'te, Türk Dili ve Edebiyatı Testi ile Coğrafya-1 Testi yer alacaktır. Türk Dili ve Edebiyatı Testinde 56 soru bulunacak ve 85 dakika cevaplama süresi verilecektir. Coğrafya-1 Testinde ise 24 soru bulunacak ve 35 dakika cevaplama süresi verilecektir.

LYS-4: Lisans Yerleştirme Sınavı-4 (Sosyal Bilimler) Tarihi, Saati ve Süresi :10 Haziran 2017 (Cumartesi), 10.00, 135 dakika sürecek. LYS-4'te, Tarih Testi, Coğrafya-2 Testi ve Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testi yer alacaktır. Tarih Testinde 44 soru bulunacak ve 65 dakika cevaplama süresi verilecektir. Coğrafya-2 Testinde 14 soru bulunacak ve 20 dakika cevaplama süresi verilecektir. Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testinde ise 32 soru bulunacak ve 50 dakika cevaplama süresi verilecektir

LYS-5: Lisans Yerleştirme Sınavı-5 (Yabancı Dil) Tarihi, Saati ve Süresi :17 Haziran 2017 (Pazar), 14.30, 120 dakika sürecek. Sınavda adaylara 80 soru sorulacaktır. Yabancı Dil Sınavı Almanca, Fransızca ve İngilizce olmak üzere üç dilde yapılacaktır.

Konular