Tercih Sorgulama

3 yeni üniversite kuruldu, 2 üniversitenin adı değişti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, içinde üniversitelerle ilgili düzenlemelerin de olduğu 6745 sayılı KHK'yı onayladı.

6745 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 3 üniversite kuruldu, Niğde Üniversitesi'nin adı "Ömer Halisdemir Üniversitesi", Tunceli Üniversitesi'nin adı da "Munzur Üniversitesi" olarak değiştirildi.

6745 Sayılı Yatırımların Proje Bazında Desteklenmesi ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'de yayımlandı. Resmi Gazete'de yayımlanan kanun, proje bazlı teşvik uygulaması, şehit yakınına ÖTV'siz araç, ticari araçların yenilenmesinde vergi teşviki ile vakıf üniversitelerine ilişkin düzenlemeleri içeriyor.

İSTANBUL KENT ÜNİVERSİTESİ KURULUYOR

-İzni kaldırılan vakıf yükseköğretim kurumlarında kayıtlı öğrenciler, YÖK tarafından garantör üniversiteye veya belirlenecek bir devlet üniversitesine intikal ettirilecek. Öğrencilerin nakledildiği yükseköğretim kurumları, faaliyet izni kaldırılan vakıf yükseköğretim kurumunun borçlarından dolayı sorumlu tutulamayacak. İstanbul Kent Üniversitesi adı altında bir vakıf üniversitesi kurulacak.

ÜNİVERSİTELERİN İSİMLERİ DEĞİŞTİ

-İhdas edilen maddelerle İstanbul'da Beykoz Üniversitesi, İzmir'de ise İzmir Bakırçay ve İzmir Demokrasi üniversiteleri kuruldu. Niğde Üniversitesinin adı "Ömer Halisdemir Üniversitesi", Tunceli Üniversitesinin adı "Munzur Üniversitesi" olarak değiştirildi.

Konular