Tercih Sorgulama

Öğretmen olmak için kaç puan gerekir?YÖK Başkanı Yekta Saraç son dakika açıklamasında öğretmenlik için getirilen yeni şartı açıkladı. LYS'de başarı sıralaması şartı getirildiği açıklandı.

Öğretmenlik için LYS'de başarı sıralaması şartı getirildi. Yeni şartı YÖK Başkanı Yekta Saraç açıkladı. Peki, öğretmen olmak için getirilen yeni şartın detayları neler? İşte o açıklama...

ÖĞRETMEN OLMAK İÇİN LYS SIRALAMASI ŞARTI

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "YGS'deki test içeriklerini dikkate alacağız. LYS'de başarı sıralaması şartı getirdik" dedi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

YÖK Başkanı Saraç’ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Bazı yükseköğretim programları, birinci aşama ile öğrenci alıyorlardı. Biz önce birinci aşama ile öğrenci alan öğretmenlik programlarını artık ikinci aşamaya nakletme kararı aldık. Bu çok radikal bir karar. YGS puanları ile öğrenci alan bu programları LYS puanlarına naklederken YGS'deki test içeriklerini dikkate alacağız. Bütün bu LYS'den öğrenci kabul edecek programlar için de başarı sıralaması şartı getirdik. Bu başarı sıralaması şartı da 240 bin. 240 binden aşağısının artık bu programlara girmesi söz konusu olmayacak."

Konular